Koncert Wiosenny – 27 maja - Radom
Organizacja koncertów wiosennych w naszej Parafii stała się już tradycją.
W tym roku gościliśmy młodą wokalistkę z Kielc - Monikę Tomasik – SOPRAN, której towarzyszył na organach/fortepianie Ireneusz Wąsik. Wystąpił także nasz chór, ❤️Chór Ewangelicki im. O. Kolberga z Radomia.
Podczas koncertu usłyszeliśmy takie utwory:
Madrygał per fudżir da amore punte - Marketo Kary. Utwór wykorzystany w serialu Rodzina Borgiów. Marketo Kara to włoski kompozytor, lutnista, śpiewak renesansowy pochodzący z Mantui, związany z dworem rodu Medyceuszy.
Largo Dignare, o Domine z dzieła Dettinger Te Deum - Jerzego Fryderyka Hendla. Sakralna kompozycja napisana w 1743 roku z okazji zwycięstwa wojsk angielskich nad francuskimi w bitwie pod Dettingen.
Ave Maria – pieśń skomponowana przez Władimira Wawiłowa, rozpowszechniona jako Ave Maria Dżulia Kacziniego, wykorzystująca fragment tekstu modlitwy Zdrowaś Maryjo. Jest jedną z największych mistyfikacji muzycznych.
Aria z III aktu opery Dydona i Eneasz – „When I am laid in earth”, zwana też Lamentem Dydony Henrego Persla to jeden z piękniejszych przykładów barokowego malarstwa dźwiękowego. W 2004 roku słuchacze programu BBC Today uznali tę arię za „najsmutniejszy utwór muzyczny w historii”.
Chór Ewangelicki im. O. Kolberga, w części religijnej zaśpiewał:
Alleluja L. Cohena - opr. muz. Mirosława Cieślak, sł. ks. Wojciech Rudkowski
Ojcowski dom - na podstawie opr. W. Rakowskiego, Mirosława Cieślak
Jak cudowny jest świat - What a Wonderfull Word Louis Armstrong, muz. sł George David Weiss, Bob Thiele, opr. na chór Mark Brymer
Nauczmy się żyć - muz. Zbigniew Wodecki, sł. Wojciech Kejne, opr. na chór: Martynika i Mirosława Cieślak
Polonez z opery Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale z muzyką Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego, wystawiony w niedzielę 1 marca 1794 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Uważany za pierwszą operę narodową – w wykonaniu Ireneusza Wąsika
Utworem wspólnym była: Lascia ch'io pianga – aria z Opery Rinaldo - Jerzego Fryderyka Hendla
A że Koncert Wiosenny zawiera także utwory „lekkie i przyjemne”, to w tej części usłyszeliśmy:
Gęś wodą - autor muzyki Tadeusz Sygietyński,
Ej przeleciał ptaszek - autor muzyki Tadeusz Sygietyński,
Dwa serduszka - autor muzyki Tadeusz Sygietyński, adaptacja ludowego tekstu Mira Zimińska-Sygietyńska, opr. na chór Ireneusz Wąsik
Modlitwa – szanta - z Zespołu North Cape, muz. tradycyjna, sł. Ł. Malcharek, opr. na chór Martynika
A na bis 😊
Banany - z Zespołu North Cape, muz. K. Lancaster, sł. Ł. Malcharek, opr. na chór Paulina Seweryn